21.2 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

Αστέρας Τρίπολης AKTOR 0-1: Ο Τζίμας λύγισε τον Αστρά και έστειλε τους Αρκάδες στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson

Ο Αστέρας Τρίπολης AKTOR επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Καβάλας στην παράταση και με ήρωα τον Τζίμα πήρε την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Ο Αστέρας Τρίπολης AKTOR είναι η τελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήρια για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, επικρατώντας 0-1 της Καβάλας με χρυσό σκόρερ στην παράταση τον Παναγιώτη Τζίμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχοντας αρκετές καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα. Στο 14′ ο Παπαδόπουλος βγήκε σε τετ α τετ με τον Τσιντώτα, αλλά δεν βρήκε τον συμπαίκτη του, με την μπάλα να βγαίνει κόρνερ.

Οι Αρκάδες απείλησαν στο 33′ με τον Μακέντα, αλλά τον σταμάτησε ο Αστράς

Πέντε λεπτά μετά, ο Εμπούκα μοίρασε στον Παπαδόπουλο, εκείνος βγήκε σε τετ α τετ με τον Τσιντώτα, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, με την Καβάλα να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 38′.

Στο 62′ ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να προηγηθεί από την άσπρη βούλα, καθώς Μπαρτόλο κέρδισε πέναλτι μετά την ανατροπή από τον Ρεγκίς.

Ωστόσο, ο Αστράς μάντεψε σωστά και έπεσε στη δεξιά του γωνία, κρατώντας το 0-0.

Στο 65′ η Καβάλα απείλησε, με τον Γκέκα να κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Τσιντώντας να μπλοκάρει.

Χρειάστηκε δύο φορές να επέμβει ο Αστράς στα σουτ του Καλτσά, αποκρούοντας αρχικά εντυπωσιακά στο 77′ και στη συνέχεια στο 90+2′ για να μείνει το 0-0 και το ματς να πάει στην παράταση.

Στο 115′ ο Παναγιώτης Τζίμας με ωραίο τελείωμα μετά από σέντρα του Καλτσά νίκησε τον Αστρά, κάνοντας το 0-1 για τον Αστέρα, που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

ΚΑΒΑΛΑ: Αστράς, Ίτσιος, Τσαμούρης, Πάσαγκιτς, Δαλιανόπουλος (46′ Κατσούρι), Μέτσε (96′ Λέλεκας), Παπαδόπουλος (86′ Κασέμι), Γαβριηλίδης, Αναστασόπουλος (60′ Δημητριάδης), Εμπούκα (60′ Μάντιτς), Γκέκας (72′ Κόμλιας).
ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ AKTOR: Τσιντώτας, Γκαρθία (86′ Μπιλέ), Αλβάρεζ (98′ Χουχούμης), Τριανταφυλλόπουλος, Ντέλι, Τζανδάρης (56′ Γκος), Μούμο (98′ Ρέντζιτς), Καλτσάς, Παλάσιος (46′ Μπαρτόλο), Ρεγκίς (69′ Τζίμας), Μακέντα.