25.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Από μηχανής Θεός ο ΜακΤόμινεϊ

Ο ΜακΤόμινεϊ μετέτρεψε μια νέα διαφαινόμενη εντός έδρας ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε νίκη, κι ας ηττούνταν οι «Κόκκινοι Διάβολοι» από την Μπρέντφορντ ως το 90΄+3 στο «Ολντ Τράφορντ».

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο με τον Γιένσεν σε αυτό το παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Σκωτσέζο μέσο, που μπήκε αλλαγή στο 87΄ και με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά στις καθυστερήσεις έσωσε την ομάδα του και τον προπονητή της.

Η Τσέλσι ξέσπασε εκτός έδρας στην Μπέρνλι (4-1), παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ η Έβερτον με αντίπαλο την Μπόρνμουθ πανηγύρισε τη μεγαλύτερη σε έκταση εφετινή νίκη της (3-0).

Πιο νωρίς η Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου πέρασε με νίκη (1-0) από την έδρα της Λούτον και βρέθηκε στην πρώτη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ που έπονται.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Λούτον-Τότεναμ 0-1 (52΄ Φαν ντερ Φεν)Μπέρνλι-Τσέλσι 1-4 (15΄ Οντομπέρτ – 42΄ αυτ. Αλ Ντακχίλ, 50΄ πεν. Πάλμερ, 65΄ Στέρλινγκ, 74΄ Τζάκσον)Έβερτον-Μπόρνμουθ 3-0 (8΄ Γκάρνερ, 37΄ Χάρισον, 60΄ Ντουκουρέ)Φούλαμ-Σέφιλντ Γιουν. 3-1  (53΄ Ντε Κόρντοβα-Ριντ, 76΄ αυτ. Φοντέριγχαμ, 90΄+2 Γουίλιαν – 68΄ αυτ. Ρόμπινσον)Μάντσεστερ Γ.-Μπρέντφορντ 2-1 (90΄+3, 90΄+7 ΜακΤόμινεϊ – 26΄ Γένσεν)Κρίσταλ Πάλας-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-0