16.9 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Αγκαλιά με τον τίτλο στην Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 66-60 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών κι έκανε το 3-1 στις εφετινές μεταξύ τους συναντήσεις, καθώς υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα που θα συμπληρώσει πρώτη τις τέσσερις νίκες θα στεφθεί πρωταθλήτρια, ενώ η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Κυριακή, στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Oι «πράσινες» προηγήθηκαν 16-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ίδιο αγωνιστικό μοτίβο συνεχίστηκε ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου (29-17).

Οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση και με σερί 10-0 μείωσαν σε 29-27, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά (41-29), αλλά με νέο σερί 10-0 ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι (41-39).

Στην τελευταία περίοδο η πειραϊκή ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προσπέρασε με 50-49 στο 33΄ και διατήρησε την πρωτοπορία ως το τέλος.