24 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ίντερ 2-3: Απέδρασαν με τριάρα οι ‘νερατζούρι’, αλλά το ‘καμπανάκι’ για την άμυνα χτύπησε ξανά

Η Ίντερ επέστρεψε στις νίκες στη Serie A, κερδίζοντας εκτός έδρας με τρία τέρματα, ωστόσο η απόδοσή της στην ανασταλτική λειτουργία προβλημάτισε για άλλη μία φορά.

Η Ίντερ κέρδισε με 2-3 εκτός έδρας την Ουντινέζε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A. Οι Μιλανέζοι επιθετικά έπιασαν υψηλή απόδοση, ωστόσο οι στιγμές αδράνειας στην άμυνά τους λίγο έλειψε να τους στερήσει ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η Ίντερ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, σκοράροντας με το καλημέρα στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, ο Φρατέζι βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Οκόγε και εκτέλεσε ψύχραιμα για το 0-1. Παρότι κάποιος θα υπέθετε πως το γρήγορο γκολ θα απελευθέρωνε περισσότερο τους νερατζούρι, εντούτοις η Ουντινέζε πάλεψε για την ισοφάριση και απάντησε στο 35′ με σκόρερ τον Καμπαζέλ, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ιντζάγκι σπατάλησε αρκετές κλασικές ευκαιρίες, ωστόσο κατάφερε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο Ντιμάρκο έκανε εξαιρετικό χαμηλό γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Λαουτάρο Μαρτίνες δεν λάθεψε από κοντά, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Ίντερ.

Στο δεύτερο μέρος οι Μιλανέζοι θέλησαν να διευρύνουν γρήγορα το προβάδισμα και το κατάφεραν στα πρώτα δύο λεπτά, αποκτώντας ένα πολύ σημαντικό μαξιλαράκι ασφαλείας. Ο Τουράμ έδωσε μία φανταστική μπαλιά στον Αργεντινό στράικερ και εκείνος με ένα εκπληκτικό τελείωμα στην αριστερή πλευρά της εστίας, διευκολύνοντας τα πράγματα για την συνέχεια του παιχνιδιού.

Μετά την επίτευξη του τρίτου τέρματος, οι “νερατζούρι” βρέθηκαν αρκετές φορές κοντά στο “σφραγίζουν” και τυπικά το τρίποντο. Βέβαια, η Ουντινέζε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 83′ ο Λορέντζο Λούκα μείωσε σε 2-3 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο ίδιος βρέθηκε στη πλάτης της άμυνας των Μιλανέζων και στο τετ-α-τετ με τον Σόμερ έφερε σε δύσκολη θέση την Ίντερ. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ιντζάγκι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν εν τέλει το πολύτιμο τρίποντο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ουντινέζε: Οκόγε, Καμπαζέλ, Μπιγόλ, Τουρέ, Εχιζίμπουε, Λόβριτς, Κάρλστρομ, Ζαράγκα, Ζεμούρα, Τοβέν,Ντέιβις

Ίντερ: Σόμερ, Μπίσεκ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Φτατέζι, Τσαλχάνογλου, Μικιταριάν, Ντι Μάρκο, Τουράμ, Λαουτάρο

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Μίλαν – Λέτσε 3-0 (38′ Μοράτα, 41′ Ερναντέζ, 43′ Πούλισικ)
Ουντινέζε – Ίντερ 2-3 (1′ Φρατέζι, 35′ Καμπαζέλ, 45+4′, 47′ Λαουτάρο, 83′ Λούκα)
28/9 19:00 Τζένοα – Γιουβέντους
28/9 21:45 Μπολόνια – Αταλάντα
29/9 21:30 Τορίνο – Λάτσιο
29/9 16:00 Κόμο – Βερόνα
29/9 16:00 Ρόμα – Βενέτσια
29/9 19:00 Έμπολι – Φιορεντίνα
29/9 21:45 Νάπολι – Μόντσα
30/9 21:45 Πάρμα – Κάλιαρι