14.3 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα του Τσιτσιπά, πρώτη νίκη για την Team Europe στο Laver Cup

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε αρχικά το πάνω χέρι απέναντι Φράνσις Τιαφό αλλά στη συνέχεια παρουσίασε τη γνωστή πια κάμψη στο παιχνίδι του, ηττήθηκε με 1-2 σετ κι έτσι Team World πήρε την πρώη νίκη μετά από τέσσερις ήττες απέναντι στην Team Europe.

Οι εκτός Ευρώπης επικράτησαν με 13-8 και κατάκτησαν το Laver Cup, στο Λονδίνο, καθώς η ήττα του Έλληνα πρωταθλητή υπήρξε καθοριστική για την τελική έκβαση.

Ο Τσιτσιπά πήρε το πρώτο σετ με εξαιρετική εμφάνιση (6-1), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για εκείνον και κατ΄ επέκταση για την ομάδα της Ευρώπης.

Το δεύτερο σετ πήγε στο τάι μπρέικ, ο Τσιτσιπάς έχασε 4 ματς-μπολ και τελικά ο Τιαφό ισοφάρισε (7-6), ενώ στο τελευταίο σετ (στους 10 πόντους) ο Αμερικανός απόκτησε σημαντική διαφορά (8-4) και παρότι ο αντίπαλός του μείωσε στον πόντο (8-9), πήρε τη νίκη με 10-8.