28.2 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Ήττα από την Κλαμπ Μπριζ για την ΑΕΚ

Δεύτερη ήττα στους τρεις φιλικούς της στην Ολλανδία γνώρισε η ΑΕΚ, που έχασε με 4-1 από την Κλαμπ Μπριζ στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Μπρινιόλι στην εστία της.

Με πολλές απουσίες γι΄ άλλη μια φορά και τον Αλμέιδα να δοκιμάζει ξανά σχήματα, η ήττα ήρθε φυσιολογικά απέναντι σε μια έτοιμη και πολύ καλή ομάδα.

Η Ένωση προηγήθηκε στο σκορ στο 13΄ με τον Λιβάι Γκαρσία, για να ισοφαρίσουν οι Βέλγοι με αυτογκόλ του Λιούμπισιτς στο επόμενο λεπτό.

Η Κλαμπ Μπριζ πέρασε μπροστά στο 29΄ με τον Ζουτγκλά, με την ΑΕΚ να διαμαρτύρεται για οφσάιντ κι έφτασε στο 3-1 στην τελευταία φάση το ημιχρόνου με τον Ταλμπί, από λάθος του Ζίνι.

Η Ένωση πίεσε πολύ στη συνέχεια, στο ενδιάμεσο ημίωρο, έχασε αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν βρήκε γκολ και τελικά ήρθε το 4-1 προς το τέλος του αγώνα με σκόρερ τον Μπαρμπερά.