16.8 C
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, 2024

Έφτασε κοντά στην ανατροπή το Περιστέρι, ήττα από τη Μανίσα 79-77 []

Συνεχίζεται το σερί ηττών για το Περιστέρι, καθώς αν και έφτασε κοντά στην ανατροπή απέναντι στη Μανίσα, έχασε με 79-77 στην αναμέτρηση της 3η αγωνιστικής του Basketball Champions League. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη είχε στο φινάλε την ευκαιρία να «κλέψει» το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Στέλιος Πουλιανίτης βρήκε σίδερο από κοντά και στην συνέχεια ο Τζορτζ Πάπας αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το Περιστέρι βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, σημειώνοντας 5/10 τρίποντα. Το δίδυμο των Στέλιου Πουλιανίτη (6π.), Κρις Κόφι (5π.) ηγήθηκε επιθετικά των φιλοξενούμενων απέναντι στη Μανίσα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τρόι Μπράουν (7π., 3ριμπ.).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 για το 28-23 με τον Ούγκο Μπεσόν, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο Muradiye Sports Hall (44-40). Το σκορ στην τρίτη περίοδο ξέφυγε στους 10 πόντους, προτού το Περιστέρι μειώσει σε 59-56.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, με τον Σι Τζέι Χάρις να σκοράρει για το 67-66 και τον Τόμπιν Κάρμπερι να ισοφαρίζει σε 69-69 στα 3:52 για το φινάλε! Ο Χάρις ήταν εκείνος που μείωσε σε 76-75 και ο Κόφι τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 76-77 στα 38″ για το φινάλε! Ο Μπεσόν απάντησε άμεσα για τη Μανίσα στα 31.1″, ο Πουλιανίτης αστόχησε από κοντά όμως ο Έντι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κόφι κέρδισε φάουλ. Στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου ο Πάπας αστόχησε το κρίσιμο τρίποντο και διαμαρτυρήθηκε έντονα ζητώντας φάουλ με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή και ο Γιουνούς Σονσίρμα διαμόρφωσε το τελικό 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-40, 62-57, 79-77.