20.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Έναρξη τελικών με αγχωτική νίκη του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του απέναντι στον Παναθηναϊκό, επιβλήθηκε των «Πράσινων» στο ΣΕΦ με 73-70 και ξεκίνησε νικηφόρα τη σειρά των τελικών στην Basket League της περιόδου 2022-24.

Εκτός από το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχή τίτλου, η πειραϊκή ομάδα αύξησε στο 14-0 το σερί της απέναντι στο «Τριφύλλι».

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν στην καλύτερη ημέρα της, είχε όμως την εμπειρία για να αντιδράσει όταν ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο 38΄ (66-65) και να πάρει το αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι του Χρήστου Σερέλη δεν έδειξαν κάποιο νέο στοιχείο, ήταν προβλέψιμοι και αναποτελεσματικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά εντυπωσίασαν με τη μαχητικότητά τους, που τους κράτησε στο παιχνίδι ως το τέλος.

Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Πέμπτης (8/6, 21:15).

Αγωνιστικά, με τον Βεζένκοφ ασυγκράτητο στην πρώτη περίοδο να σκοράρει 16 πόντους (συνολικά 20) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 26-14, έχοντας μπει εξαρχής σε θέση οδηγού (10-0 στο 3΄).

Οι «Ερυθρόλευκοι» συντήρησαν τη διαφορά (31-19 στο 14΄) χωρίς όμως να παίζουν καλά, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε βελτιωθεί στην άμυνα αλλά προβλημάτιζε επιθετικά κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 41-33.

Με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (4 πόντοι του Γκουντάιτις και τρίποντο του Λι) οι «Πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (41-40) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, προκαλώντας ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού.

Με τρίποντο του Παπανικολάου έγινε το 56-46 στο 27΄ και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει διαφορά 13 πόντων (61-48).

Ούτε αυτή τη φορά όμως ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να αυξήσει ή να συντηρήσει το σημαντικό πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους έξι πόντους (62-56 στο 33΄) και ύστερα στους τέσσερις (65-61) με τρίποντο του Πονίτκα, ενώ πέρασε μπροστά (66-65) με σουτ του Γκριγκόνις στο 38΄.

Δύο βολές του Γουόκαπ και το κάρφωμα του Φαλ έφεραν 69-66, ο Γκριγκόνις με 2/2 βολές έκανε το 71-70 στα 6.9΄΄ και με άλλες 2/2 του Σλούκα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, αφού με ελάχιστο χρόνο να απομένει ο Λι αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο.

Πριν από τον αγώνα η αποστολή του Παναθηναϊκού δέχθηκε επίθεση με κροτίδες και πέτρες, στη διαδρομή από το πάρκινγκ ως τα αποδυτήρια.

Βίντεο που ανάρτησε η ΚΑΕ Παναθηναϊκός δείχνουν ρίψη κροτίδων και πετρών, που προκάλεσαν φθορές σε παρακείμενες τζαμαρίες.

Υποδοχή της αποστολής μας στο ΣΕΦ με μολότοφ, πέτρες και φωτοβολίδες ευθείας βολής! #paobc #olypao pic.twitter.com/FU4zo0mHTg