19.8 C
Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου, 2024

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Ολυμπιακός αλλά κέρδισε τη Ζαλγκίρις 74-68 [vid]

Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό στη φετινή Euroleague. Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά σημασία έχει πως έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ με 74-68. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά 21-6 και στη δεύτερη περίοδο ξέφυγαν ακόμη και με 18 πόντους αλλά από εκεί και πέρα δεν τα πήγανε καλά, μπήκαν σε περιπέτειες αλλά στο τέλος δεν το… πλήρωσαν με τους Βεζένκοφ, Φουρνιέ να… καθαρίζουν στο τέλος και ο Ολυμπιακός να παίρνει τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός κέρδισε την πρώτη περίοδο 21-6 αλλά έχασε τις άλλες τρεις!

Φανταστικό μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός αμυντικά, είχε ενέργεια και αυτό βγήκε σιγά σιγά και στην επίθεση. Ο Φουρνιέ σε σχέση με άλλα ματς ήταν πιο επιθετικός, πήρε μπάλες, σούταρε και ανησύχησε την αντίπαλη άμυνα. Βέβαια όλα τα λεφτά για τους Πειραιώτες ήταν η άμυνά τους, απέναντι σε μια Ζαλγκίρις που έκανε πάρα πολλά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Μπαρτζώκα να σημειώσουν ορισμένα εύκολα καλάθια ενώ με τρίποντο του Παπανικολάου στο τέλος της πρώτης περιόδου έγινε το 21-6 (!) μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η πρώτη και ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμη περισσότερο (25-7), με τον Τρινκιέρι να προσπαθεί με αλλαγές να βρει ένα σχήμα που θα λειτουργήσει. Οι Πειραιώτες μετά το 33-15, έπαιξαν χωρίς μυαλό, η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις και άρχισα σιγά σιγά να μαζεύει τη διαφορά. 21-6 η πρώτη περίοδος, 14-18 η δεύτερη, με τον Ολυμπιακό μάλιστα να ξεκινάει καλά και στη δεύτερη αλλά στη συνέχεια ήταν εκτός ρυθμού, έκανε λάθη, έχασε πολλά ριμπάουντ αμυντικά όπως και στο πρώτο μέρος, αλλά αυτή τη φορά το… πλήρωσε. Ήταν στο +11 αλλά θα μπορούσε να είχε και μεγαλύτερο μαξιλαράκι ασφαλείας.

Επιστροφή του γίγαντα Φαλ

Στο τρίτο δεκάλεπτο σε αυτό που πρέπει να σταθούμε είναι στην επιστροφή του Φαλ. Ο Γάλλος από τη στιγμή που φορτώθηκαν με 4 φάουλ οι Πετρούσεφ, Ράιτ, πέρασε στον αγώνα και εάν εξαιρέσουμε τις χαμένες βολές, τα έκανε όλα τέλεια. Ήταν σημείο αναφοράς για την επίθεση και την άμυνα του Ολυμπιακού, μοίρασε μπάλες, ήρθαν κάποια μεγάλα σουτ και οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα αλλά η Ζαλγκίρις πάλευε και δεν άφηνε την ομάδα του Πειραιά να πάρει μεγάλες διαφορές και να τελειώσει τον αγώνα, κάτι που θα μπορούσε να είχε πράξει στο πρώτο ημίχρονο.

Το έκανε ντέρμπι αλλά το πήρε

Στην τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις με κάποια μεγάλα σουτ, κατάφερε όχι απλά να επιστρέψει αλλά και να διεκδικήσει στα ίσα τη νίκη. Ουσιαστικά οι Βεζένκοφ, Φουρνιέ ήταν εκείνοι που… μίλησαν στο τέλος, ωστόσο όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στο σουτ. Κέρδος για τον Ολυμπιακό φυσικά ο Φαλ που όχι απλά γύρισε αλλά βοήθησε σε ένα κρίσιμο σημείο. Καλό παιχνίδι και από τον Φουρνιέ που βγήκε μπροστά. Σταθερή αξία και κορυφαίος ο Βεζένκοφ ενώ και π Βιλντόζα έδωσε ξανά λύσεις. Σημαντικός και ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου στην τελευταία περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (7 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ 2 (6 ριμπάουντ), Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 11/13 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (0/4 τρίποντα), Πίτερς 5, Πετρούσεβ 8 (6/8 βολές), ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μίτσελ, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 3 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 28/43 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 14/35 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 16/25 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 18 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 32 φάουλ