20.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Άχαστος Ολυμπιακός, «βομβάρδισε» τον Προμηθέα στην Πάτρα

Ο Ολυμπιακός με τρομερό επιθετικό «κρεσέντο» (17 τρίποντα) διέλυσε τον Προμηθέα στην Πάτρα 100-72, έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τους Αλέξανδρο Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακΚίσικ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καταιγιστικό ρυθμό στο παιχνίδι τους. Με κορυφαίους Βεζένκοφ και Μπλακ ο Ολυμπιακός πήγε από νωρίς στο +8 (4-12). Ο Προμηθέας απάντησε με τρίποντα Ντάνγκουμπιτς και Γιάνγκ, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Από εκεί και πέρα, το δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε επιθετικό «κρεσέντο» της ομάδας του Μπαρτζώκα, με Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, Μπλακ να κάνουν «πάρτι» και να γράφουν το εντυπωσιακό 20-39 της πρώτης περιόδου, στην οποία οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν 6/7 τρίποντα!

Ο ρυθμός καταλάγιασε λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να τα βάζει από… παντού, με τον Προμηθέα να κάνει συνεχώς λάθη που επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να τρέξουν. Με κύριο εκφραστή πλέον τον Αϊζάια Κάνααν, η ομάδα του Μπαρτζώκα πέρασε το «φράγμα» των 20 πόντων (26-47), έφτασε μέχρι το +24 (26-50), και τελικά έκλεισε το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με υπέρ της 37-57.

Η τρίτη περίοδος είχε τον ίδιο ρυθμό με τις πρώτες δύο. Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος επιθετικά, και με τον «καυτό» ΜακΚίσικ να φτάνει τα 6/6 τρίποντα έπιασε το +30 (44-74). Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν έμεινε εκεί πάντως, και με τον Μουσταφά Φαλ να μπαίνει κι αυτός στο ματς έφτασε μέχρι το +39 (48-87), με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στην τέταρτη περίοδο, στο ματς μπήκε και ο Τζορτζ Πάπας, που με δικό του τρίποντο έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +40 (50-90). Ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε στη συνέχεια, και ο Προμηθέας κατάφερε με πρωτοστάτη τον Τανούλη έστω να μειώσει την ούτως ή άλλως πολύ υψηλή διαφορά, με το ματς να ολοκληρώνεται με θριαμβευτή τον Ολυμπιακό (72-100).

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100