22.3 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Άρης – ΑΟ Θήρας 2-3: Πέρασε από Θεσσαλονίκη ο περσινός φιναλίστ του τελικού! ()

Ο περσινός φιναλίστ του Κυπέλλου, ΑΟ Θήρας κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού επικρατώντας μέσα στη Θεσσαλονίκη του Άρη με 3-2.

Σ’ ένα ακόμη… ανατρεπτικό ματς για την 1η αγωνιστική της Γ’ φάσης του Κυπέλλου ο ΑΟ Θήρας κατάφερα να νικήσει τον Άρη στο τάι μπρέικ.

Μάλιστα ο ΑΟΘ έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει με τη νίκη από το κλειστό της Μίκρας τη φετινή σεζόν, σ’ ένα ματς γεμάτο ανατροπές.

Στο πρώτο σετ ο Άρης είχε αρχικά το προβάδισμα (7-5) με τον ΑΟΘ όμως να είναι κοντά και στο 11-11 οι φιλοξενούμενες με την Κωνσταντινίδου στο σερβίς και την Άμποτ να κυριαρχεί στο φιλέ ξέφυγαν με 11-16 κσι λίγο αργότερα με 14-20. Ο Άρης μείωσε σε 18-21 με κάποια λάθη, αλλά το σετ πήγε στον ΑΟΘ.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και στην αρχή του 2ου σετ όπου πήραν γρήγορα μια διαφορά (3-5, 7-12) την οποία συντηρούσαν με σχετική άνεση μέχρι το 12-18 για να έρθει το ξέσπασμα της Έβανς η οποία με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις έφερε το σκορ στο 15-18, ενώ μετά το τάιμ άουτ ο Άρης έφερε το ματς στον πόντο (17-18) για να ισοφαρίσει 19-19! Η ισορροπία έμεινε μέχρι το 20-20 καθώς εκεί ο Άρης έτρεξε ένα νέο σερί 3-0 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να αντιδράσει για το 1-1.

Το τρίτο σετ θύμισε το πρώτο όταν με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου η Σαντορίνη προηγήθηκε με 11-14, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα και με δικό του σερί 5-0 προηγήθηκε 16-14 και το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 17-17 καθώς ο Άρης με σερί 7-1 έφτασε στο 24-18. Ο ΑΟΘ μείωσε σε 24-21, είχε μια ακόμη κόντρα μπάλα αλλά με νέο λάθος ο Άρης πήρε το προβάδισμα.

Η Σαντορίνη όμως επέστρεψε στο ματς και στο τέταρτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Άρη ισοφαρίζοντας πολύ εύκολα.

Οι φιλοξενούμενες βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και είχαν τον έλεγχο και στο τάι μπρέικ (0-2, 5-7, 7-10) με την Άμποτ να φέρνει το πρώτο ματς μπολ (11-14) και το μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Έβανς διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-21, 16-25, 15-11

*Οι πόντοι τoυ Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 62 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Λάππα 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μερκάδο 24 (23/55 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σουάν 5 (4/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 38% άριστες), Έβανς 18 (17/51 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 48% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 46% υπ. – 26% άριστες), Καμπούρη (λ), Τάνη 1 (1 άσσος), Γαϊτανίδου 2 (2 άσσοι), Μπαλογιάννη

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 15 (13/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 20% άριστες), Χόλστον 11 (7/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Διάλλα 15 (10/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 24 (23/51 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 20% άριστες), Αργυρίου 14 (7/21 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 79% υπ. – 62% άριστες), Αδαμοπούλου, Βεζυργιανίδου 1 (1 άσσος).

Θέτιδα Βούλας – Πορφύρας 3-0: Άνετα η Θέτιδα

Η Θέτιδα Βούλας έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και δυσκολεύτηκε από τον Πορφύρα επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε το εισιτήρια για τα προημιτελικά του θεσμού.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο σετ, με τη Θέτιδα να δυσκολεύεται στην υποδοχή και τον Πορφύρα να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ έχοντας μάλιστα και τρεις ευκαιρίες. Η ομάδα της Βούλας με σέρβερ την Μάρθα Ανθούλη πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24, ο Πορφύρας ισοφάρισε αλλά οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 27-25.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ η Θέτιδα Βούλας είχε από την αρχή το προβάδισμα και τα κατέκτησε με 25-15 και 25-20 για το 3-0 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Μανώλη Κελέκου, ιδρυτή του τμήματος βόλεϊ του Πορφύρα.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-15, 25-20) σε 79′

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (11/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες), Ανθούλη 19 (14/36 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (3 μπλοκ), Ακτάς 9 (6/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 12% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 70% υπ. – 30% άριστες), Χατζηγρηγορίου 1 (1/1 επ.), Αποστολάκη.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Χούντα 13 (6/24 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες), Σάντε 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκες 15 (15/38 επ.), Αλισάνοβα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Παβλένκο 3 (3/9 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Αλμπάνη 1 (1/3 επ.) / Μπουτσελάκου (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Θαλασσινού 3 (3/10 επ., 45% υπ. – 18% άριστες), Ποντικάκη.

Απολλώνιος – Λαμία 1-3: Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε

Αν και δυσκολεύτηκε από τον Απολλώνιο στο Κερατσίνι, η Λαμία πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών επικρατώντας με 3-1 σετ.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις, πρωτοπόρος στον Α’ όμιλο της Α’ Ζώνης της Α2 γυναικών έκανε μεγάλη εμφάνιση, κυρίως στο σερβίς και στην επίθεση και έφτασε στα όρια την ομάδα της Λαμίας. Η Λαμία έκανε δύσκολα το 2-0 σετ, ο Απολλώνιος δεν το έβαλε κάτω, αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 σετ και παραλίγο να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, ωστόσο οι φιλοξενούμενες στο φινάλε του τέταρτου σετ ήταν πιο ψύχραιμες και έφτασαν στη νίκη-πρόκριση.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Κυργιαλάνη, Παρατηρητής: Ρίγκος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Ανδρέου, Γραμματεία: Καπουράνη.

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 4 μπλοκ και της Λαμίας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 16-25, 25-20, 25-27) σε 101′

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Κάταλιν Κις): Ευθυμιάδου 11 (11/28 επ., 42% υπ. – 32% άριστες), Δίκη 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Σιδεράτου 15 (12/41 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ριπνάγια 24 (20/41 επ., 4 άσσοι, 36% υπ. – 14% άριστες), Λάβδα 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πάτα 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 39% υπ. – 32% άριστες), Βλάχου (λ).

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 12% άριστες), Περέιρα 25 (23/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καστίγιο 18 (14/31 επ., 4 άσσοι, 33% υπ. – 11% άριστες), Αραούχο 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Γιαννέλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Κακουράτου (λ, 39% υπ. – 22% άριστες), Δάρδα, Κοντονάσιου, Τσιμορόκου.

Αίαντας – Αμαζόνες 3-2: Μεγάλη πρόκριση για Αίαντα

Τεράστια νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών πανηγύρισε ο Αίας στον Εύοσμο. Η ομάδα του Κώστα Παπαδημητρίου αν και βρέθηκε πίσω στα σετ (2-1), δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε την μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί των Αμαζόνων. Είναι η δεύτερη φετινή νίκη στο τάι μπρέικ για τον Αίαντα επί της ομάδας της Νέας Ερυθραίας.

Οι Αμαζόνες αγωνίστηκαν χωρίς την αρχηγό τους Χρυσάνθη Χριστοδούλου και την λίμπερο Ιφιγένεια Σαμπάτη, ενώ την ομάδα από τον πάγκο καθοδήγησε ο Μιχάλης Κοτζαμπάσης, άμεσος συνεργάτης του Λεωνίδα Γαϊτανάκη.

Στο πέμπτο σετ, ο Αίας προηγήθηκε με 5-2, η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε, για το τελικό 15-9.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δημητρίου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Φλώρου, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Τερζή.

*Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (27-25, 19-25, 13-25, 25-23, 15-09) σε 144′

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Χάντζη 25 (20/39 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 9% άριστες), Πήττα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 15 (12/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαμαλίδου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ), Νταντούλα 9 (7/10 επ., 2 άσσοι), Θεοδοσίου Λ. 14 (11/31 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ. – 30% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 59% υπ. – 22% άριστες), Μότσιανου (λ), Πιτσιγκώνη 1 (1/4 επ.).

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Μιχάλης Κοτζαμπάσης): Αρβανιτοπούλου 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάντος 27 (26/71 επ., 1 άσσος), Καραγκούνη 1 (1/4 επ., 25% υπ. – 0% άριστες), Μορέιρα 13 (10/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 21% άριστες), Βυθούλκα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαστοράκη 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Γουάτκινς 1 (1/1 επ.), Κασδοβασίλη 1 (1 άσσος), Γκρέκα 11 (11/23 επ., 23% υπ. – 18% άριστες).