Home Αθλητικά Άντεξε και πέρασε η Μίλαν

Άντεξε και πέρασε η Μίλαν

Η Μίλαν ηττήθηκε από τη Ρεν με 3-2, αλλά χάρις στη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς προκρίθηκε στη φάση των «16» του Europa League. Τεράστια ανατροπή για τη Φράιμπουργκ εις βάρος της Λανς, απογοητευτικός αποκλεισμός με το… χειρότερο δυνατό φινάλε για την Μπράγκα από την Καραμπάγκ, πέρασε και η Μπενφίκα.

Οι «ροσονέρι» είχαν βρεθεί τρεις φορές πίσω στο σκορ, από… χατ-τρικ του Μπουριζό. Ο Γιόβιτς και ο Λεάο πέτυχαν τα δύο γκολ για τους Ιταλούς, οι οποίοι παρά την ήττα κατάφεραν να περάσουν στον επόμενο γύρο.

Σοκαριστικός αποκλεισμός για την Μπράγκα, η οποία είχε χάσει στο πρώτο παιχνίδι στην Πορτογαλία με 4-2 από την Καραμπάγκ. Στη ρεβάνς, προηγήθηκε με 2-0 στο Αζερμπαϊτζάν και έστειλε το ματς στην παράταση. Το σκορ εκεί έγινε 3-1 υπέρ της κι ενώ όλα έδειχναν πως η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι, ο Ακουνάτζε σκόραρε στο 120+2′ και έδωσε την πρόκριση στην Καραμπάγκ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του play-off του Europa LeagueΡεν – Μίλαν 3-2 (3-5 συνολικό σκορ) 11′, 54′ και 68′ Μπουριζό – 22′ Γιόβιτς, 58′ ΛεάοΚαραμπάγκ – Μπράγκα 2-3 στην παράταση (6-5 συνολικό σκορ) 102′ Σίλβα, 120+2′ Ακουνάντζε – 70′ Φερνάντες, 83′ Τζαλό, 115′ ΜπάντζαΦράιμπουργκ – Λανς 3-2 στην παράταση (3-2 συνολικό σκορ) 67′ και 90+2′ Σάλαϊ, 99′ Γκρέγκοριτς – 28′ Περέιρα, 45+2′ ΓουαχίΤουλούζ – Μπενφίκα 0-0 (1-2 συνολικό σκορ)(22/02, 22:00) Μαρσέιγ – Σαχτάρ Ντόνετσκ(22/02, 22:00) Ρόμα – Φέγενορντ(22/02, 22:00) Σπάρτα Πράγας – Γαλατασαράι(22/02, 22:00) Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Γιανγκ Μπόις