25.1 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Άντεξε η Σουηδία στην πίεση της Ισπανίας

Πήρε το 0-0 στη Σεβίλλη

Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε στη Σεβίλλη ανάμεσα στην Ισπανία και την Σουηδία στο πρώτο τους παιχνίδι στο πλαίσιο του 5ου ομίλου για το Euro 2020 και τελικά έληξε ισόπαλο 0-0.

Η γηπεδούχος ομάδα άργησε να… ξυπνήσει, καθώς στα πρώτα 70 λεπτά η Σουηδία ήταν ισάξια στο γήπεδο και θα μπορούσε να προηγηθεί ειδικά στην ευκαιρία με τον πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ, να αστοχεί από το… μισό μέτρο.

Ωστόσο, στο τελευταίο 20λεπτο η Ισπανία ανέβασε πολύ την απόδοσή της με τις αλλαγές που έγιναν και πίεσε ασφυκτικά για τη νίκη, δημιουργώντας πολλές φάσεις. Εκεί, όμως, μίλησε η κλάση του γκολκίπερ, Όλσεν, ο οποίος έκανε όσες επεμβάσεις χρειάστηκε για να κρατήσει την ισοπαλία για την ομάδα του.