22.3 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Άνετη νίκη για τον Απόλλωνα Πάτρας

Ο Απόλλωνας Πάτρας επιβλήθηκε με 85-66 του Κολοσσού Ρόδου στην αχαϊκή πρωτεύουσα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Basket League και σημείωσε την τρίτη νίκη του στην εφετινή διοργάνωση.

Πρωταγωνιστές των Πελοποννήσιων ήταν οι Τέιλορ με 20 και Ντέιβις με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους, που έχασαν τον Σταρκς λόγω τραυματισμού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιαννόπουλος είχε 15 πόντους και ο Μορέιρα 16.

Το ημίχρονο έληξε με 46-39 για τους γηπεδούχους, αλλά στο 26΄ η ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» έτρεξε επιμέρους σκορ 9-4 και μείωσε στους δύο πόντους (50-48).

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 60-51, αλλά οι πείσμονες φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 μείωσαν εκ νέου (60-57) τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Από τη στιγμή όμως που οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (67-57), στο 32΄, ξεκίνησε η αρχή του τέλους για τον Κολοσσό…

Χωρίς τον Σταρκς οι Ροδίτες αντιμετώπισαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, σκόραραν μόλις εννέα πόντους στην τελευταία περίοδο και όπως ήταν φυσικό, δεν θα μπορούσαν να έχουν καμία τύχη…