26.3 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ «παίδεψε» τον χαλαρό Ολυμπιακό, όμως όταν οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα στο δεύτερο μισό κράτησαν τον αντίπαλό τους στους 20 πόντους σε 20 λεπτά και η κατάσταση απλοποιήθηκε.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του «Δικέφαλου» στο ΣΕΦ με 83-65, έκαναν το 1-0 στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς στη Basket League και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο Φάιναλ-4 της Ευρωλίγκας, την επόμενη εβδομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 45-42 και κατόρθωσαν να μείνουν κοντά στο σκορ ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά δύο μεγάλα σερί των γηπεδούχων ανέτρεψαν το σκηνικό.

Ο Βεζένκοφ με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ ακολούθησαν οι Λαρεντζάκης με 16 πόντους, Πίτερς με 13 και Λούντζης με 10.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Σάιμπερτ σταμάτησε στους 15 πόντους και ο Ράιλι σημείωσε 12.