27.9 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Εύκολα στα προημιτελικά με 4άρα ο Ατρόμητος, περιμένει το ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Ατρόμητος επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της ΑΕΛ (4-0) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ασταμάτητη η ομάδα του Σάσα Ίλιτς με εκείνον στον πάγκο, με τους Περιστεριώτες να περιμένουν στους «8» τον νικητή του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

Αυτό ήταν το 13ο διαδοχικό παιχνίδι που ο Ατρόμητος παραμένει αήττητος με τον Σάσα Ίλιτς στην άκρη του πάγκου και ο Αντώνης Τριμμάτης είναι αυτός που άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Αντρέας Κούεν. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα γκολ τους στο 50′, με τον Κάρολ Ανγκιέλσκι να σκοράρει από τα «11» βήματα.

Η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε επί της ουσίας στο 56ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής τον απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Ο Ατρόμητος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ακόμη δύο φορές, χάρις σε γκολ των Δημήτρη Τσακμάκη στο 84′ και Νίκου Βέργου στο 90+2′ και εξασφάλισε έτσι την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» (17/01, 21:00, 1-1 η πρώτη αναμέτρηση.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

Αστέρας – Πανσερραϊκός 0-2 (38′ Τομάς, 56′ Σοφιανός)

Παναιτωλικός – Athens Kallithea 3-2 (62′ Μαυρίας, 88′ Τορεχόν, 90+1′ Καρέλης / 21′ Μουστακόπουλος, 50′ Ματίγια)

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου

ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1 (7′, 25′ Τοράλ, 76′ Φελίπε / 10′ Αντερέγκεν)ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-1 (80′ Όγκμποε / 90+4′ Γιουμπιτάνα)

Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου

Λεβαδειακός – Νίκη 1-1 (40′ Ρομό/16′ Πολίτης)ΠΑΟΚ – Βόλος 1-0 (45+2′ Σβαμπ)

Τετάρτη 10 Ιανουαρίου

ΑΕΚ – Άρης 0-0Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1 (65′ Ιωαννίδης – 45′ Αλεξανδρόπουλος)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (55′ Άλεξιτς – 16′ Μάντζης)Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2 (17′ Κωνσταντέλιας, 73′ Σβαμπ)

Τρίτη 16 Ιανουαρίου

Ατρόμητος – ΑΕΛ 4-0 (39′ Τριμμάτης, 50′ Αντζιέλσκι, 84′ Τσακμάκης, Βέργος 90+3′)

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου

15:00 Athens Kallithea – Παναιτωλικός17:00 Κηφισιά – ΟΦΗ19:00 Άρης – ΑΕΚ21:00 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Πέμπτη 18 Ιανουαρίου

19:00 Νίκη Βόλου – Λεβαδειακός

Τα ζευγάρια και το πρόγραμμα των προημιτελικών

ΑΕΚ ή Άρης – Λεβαδειακός ή ΝίκηΟΦΗ ή Κηφισιά – Παναιτωλικός ή Athens KallitheaΠαναθηναϊκός ή Ολυμπιακός – ΑτρόμητοςΠανσερραϊκός – ΠΑΟΚ

17:00 Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Πανσερραϊκός / ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός / Ατρόμητος2. ΟΦΗ ή Κηφισιά / Παναιτωλικός ή Athens Kallithea – ΑΕΚ ή Άρης / Λεβαδειακός ή Νίκη